Káva je nápoj pripravený z rozomletých pražených semien kávovníka. Ako káva sa označuje aj prášok, ktorý sa na výrobu tohto nápoja používa a získava sa mletím pražených semien kávovníka, označovaných aj ako kávové bôby. Po čaji je káva druhým najkonzumovanejším nápojom na svete.

 

  1. Káva je pre naše zdravie dobrá, obsahuje antioxidanty, ktoré pomáhajú predchádzať škodlivým účinkom voľných radikálov. Štúdie ukazujú, že typická dávka kávy obsahuje viac antioxidantov ako porcia čučoriedok, malín, hroznovej šťavy alebo pomarančov.

 

  1. Lekári odporúčajú, aby tehotné ženy nepili viac ako 200 miligramov kávy za deň, pretože orgány v plodoch nie sú schopné metabolizovať a vylučovať kofeín a môžu zostať v krvi.

 

  1. Viete, že národný deň kávy sa oslavuje v mnohých krajinách v rôznych termínoch, v Spojených štátoch sa oslavuje 29. septembra, v Kostarike je 12. september, v Japonsku je 1. október a v Írsku je 19. september.

 

  1. Toto je zaujímavé .. Holandskí obchodníci predstavili kávu kráľovi Francúzska v roku 1715 s Louisom XIV. Vďaka Chevalierovi Gabrielovi Mathieu de Clieu, ktorý ukradol niekoľko odrezkov zo stromu a začal sa pestovať v Karibiku. Na karibských ostrovoch existuje viac ako 20 miliónov stromov, ktoré vznikli v priebehu 50 rokov.

 

  1. Štúdie ukazujú, že pitie kávy znižuje riziko Parkinsonovej choroby, srdcového ochorenia, Alzheimerovej choroby, cirhózy pečene, cukrovky a dny.

 

Kategorie: blog

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *