Káva ponúka strhujúci príbeh, ktorý sa začína pri mladom pastierovi Kaldim z etiópskej provincie Kaffa a viaže sa už na 6. storočie. Legenda hovorí, že jeho stádo kôz malo zvláštny nepokoj po tom, čo zjedli plody a listy neznámej rastliny.

Mnísi z neďalekého kláštora počuli o tomto fenoméne a po rôznych skúškach zistili, že pražením, mletím a infúziou vo vode semená tejto rastliny vznikne zvláštny nápoj. Tento nápoj im pomohol byť svieži počas dlhých hodín modlitby.

V priebehu rokov sa začala rozvíjať rozvinutá kávová kultúra, ktorá si našlo svoje pevné miesto aj v modernej spoločnosti.

Prečítajte si najzaujímavejšie fakty o káve

Rovnako aj u nás sú dávno preč instatnej kávy a nekvalitnej mletej kávy, a ľudia okrem správneho pomenovania dokážu objavovať nové chute, a vyhľadávať nové odrody kvalitnej praženej kávy.

Existuje viacero druhov kávy, ktorá má blahodarne účinky.

Káva ponúka veľa zdravotných benefitov. Treba však dodať, že len skutočne kvalitná káva má pozitívne účinky na ľudský organizmus.

Kvalitná káva zvyšuje fyzickú výkonnosť. Šálka kávy pred tréningom môže zvýšiť vašu výkonnosť o viac ako 10%. Kofeín zvyšuje hladinu adrenalínu v krvi. Adrenalín je hormón, ktorý vám pomáha pri fyzickej námahe.

Káva vám môže pomôcť schudnúť. Káva obsahuje horčík a draslík, ktoré pomáhajú ľudskému telu používať inzulín, regulujú hladinu cukru v krvi a znižujú túžbu po cukrovinkách a jedle.

Káva vám pomáha spáliť tuk. Kofeín pomáha tukovým bunkám rozložiť telesný tuk a používať ho ako palivo na tréning.

Kategorie: blog

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *